Jūs esat šeit: Mēneša augs

Mēneša augi

Marta mēneša augs. Forsītija

E-pasts Drukāt PDF

Pavasara košumaugs forsītija pieder pie forsītiju (Forsythia) ģints, kas ietilpst olīvu dzimtā (Oleaceae), kurā ir septiņas sugas. Patlaban ir izveidotas ļoti daudzas dekoratīvas forsītiju šķirnes ar atšķirīgu ziemcietību un izskatu. Vispazīstamākā un plašāk audzētā forsītija ir vidējā forsītija jeb Forsythia x intermedia. Tai ir spēcīgs, stāvs zarojums, augstumā tas sasniedz 2 metrus, platumā 1,5 metrus. Liels krūms ir arī Forsythia x intermedia ‘Lynwood’ vainags šim krūmam būs stipri izplests, ziedi ir gaiši dzelteni un bagātīgi. Pilsētu apstādījumiem piemērota ir Forsythia x intermedia ‘Golden Times’ – tā ir izturīga, ar spēcīgu, izplestu ārējo krūma veidolu. Nelieliem dārziem piemērota būs Forsythia ‘Maluch’, jo krūma augstums ir tikai 1 metrs, ziedi ir nelieli, bet blīvi noklāj zarus. Dzīvžogiem piemērota būs Forsythia ovata – olveida forsītija, kas izaug līdz 1,5 metrus augsta. Tā ir arī visagrāk ziedošā forsītija ar izcilu ziemcietību. Interesanti, ka tās lapas rudenī iekrāsojas sārti violetos toņos.

Lasīt tālāk...

Novembra mēneša augs. Kadiķis

E-pasts Drukāt PDF

Kadiķi, tāpat kā egli un priedi, vispirms mēs asociējam ar mežu, taču mūsdienās nav iespējams novilkt striktu līniju starp augiem, kas aug tikai mežā, pļavā, bet kas dārzā. Mežs ienāk dārzos, un kadiķis ir viens no tipiskajiem savvaļas augiem, kas lieliski iejūtas apstādījumos un parkos kā košumaugs. Laikam ritot ir mainījusies tā nozīme – no auga, kurš izmantots maģijai un rituāliem, kas lietots kā ārstniecības līdzeklis jau kopš Viduslaikiem, tagad tas ir kļuvis par vienu no skuju kokaugiem, kas ir mūsdienu dārza laba izskata sastāvdaļa.

Lasīt tālāk...

Oktobra mēneša augs - kļava

E-pasts Drukāt PDF

Kanādā un Ziemeļamerikā noteikti pirmais, ko cilvēki min, izdzirdot vārdu – kļava, ir kļavu sīrups, ko vietējie iecienījuši ēst kopā ar pankūkām. Taču pie mums Latvijā kļavas saistās ar koši krāsotajām lapām rudeņos, ēnu sniedzošu patvērumu karstās vasaras dienās un kļavu sēklu “deguniem” bērniem, jo šajos platuma grādos sīrupa iegūšana no kļavām nav populāra, tomēr tas netraucē šim kokam būt par gaidītu viesi mūsu dārzos!

Lasīt tālāk...

Septembra mēneša augs - ābele

E-pasts Drukāt PDF

Jau atkal klāt laiks, kad dārzos ābeļu zaru rokas slīgst lejup, nespēdamas noturēt gardo nastu – ābolus. Līdz pat pirmajām salnām ilgs šo sārto, zaļo, dzelteno, strīpaino nebēdņu laiks – tie paukšķēdami kritīs zemē, pārplīstot un gaidot, kad to mīkstumā iecirtīsies nepacietībā degošie kārumnieku zobi. Katrā dārzā atradīsies vieta kādai ābelei-sirmmāmiņai, grūti pat iedomāties tādu māju, kuras pagalmā neaugtu šis kociņš, ar kuru katram no mums vismaz bērnībā ir bijušas īpašas attiecības. Cik reižu kā bērni esam krituši kārdinājumā šo sulīgo augļu dēļ, cik sētu pārkāpts, lai tos iegūtu, un cik brāzienu par to dabūts, kas izsāpēti, apķerot raupjo ābeles stumbru!

Lasīt tālāk...

Augusta mēneša augs. Krūmmellenes

E-pasts Drukāt PDF

Lielogu melleņu, krūmmelleņu jeb augsto zileņu kultivēšana sākās pirms vairāk kā 100 gadiem Ziemeļamerikā, tādējādi radot ogulāju cerus ar daudz lielākām ogām, kā savvaļā pieejamajām zilenēm. Vietējie fermeri, izmantojot savvaļā augošo zileņu stādus, centās tos sakrustot, lai iegūtu ogas, kas būtu lielākas un piemērotas tirdzniecībai. Tas izdevās 1911. gadā un tika radītas ogas, kuras ārēji ir līdzīgas mūsu meža mellenēm, taču tām ir maldīga līdzība! Krūmmellenēm ir mazāk sēklu nekā to meža māsām, mīkstums ir stingrāks, gaišs, kā arī šīs ogas var uzglabāt daudz ilgāk. Taču vissvarīgākais ir tas, ka kultivētās mellenes ir tikpat veselīgas, kā tās, ko esam pieraduši salasīt mežā. Turklāt ikviens var izaudzēt lielogu melleņu cerus pats savā piemājas dārzā, pieliekot nedaudz pūles un apbruņojoties ar pacietību.

Lasīt tālāk...

Jūlija mēneša augs. Hosta

E-pasts Drukāt PDF

Ēnainajiem dārza nostūriem, kas pārsvarā ir pelēcīgi un neuzkrītoši, kā arī iztiek visu gadu bez ziedu rotas, nebūt nav jābūt neizteiksmīgiem un nepamanāmiem. Zaļgandzelteno lapu hostas ienesīs saulainu mirdzumu visēnainākajā dārza vietā, bet zilganzaļo un dažādiem rakstiem rotāto hostu šķirņu lapas liks pat necilākajam nostūrītim izskatīties sakoptam un elegantam. Taču arī saulainās vietās atsevišķas hostu šķirnes jūtas lieliski – tātad šie augi ir īsti multitalanti! Tā kā selekcionāri visā pasaulē hostas ir ļoti iemīļojuši, tad tiek radītas aizvien jaunas šķirnes ar visneparastākajiem lapu krāsojumiem, formām un faktūrām.

Lasīt tālāk...

Jūnija mēneša augs - spirejas

E-pasts Drukāt PDF

Pavasaris Latvijā beidzot ir ieradies - gods kam gods, un dažās dienās atguva nokavēto ar uzviju. Tagad viss visapkārt ir koši zaļš, ar pāris citu krāsu akcentiem, bet - kas tad tas? Baltas sniega kupenas ielu malās un dārzos. Nē, tie nav ievu krūmi, arī ne jasmīni vai baltie ceriņi, tās ir spirejas! Dekoratīvs rožu dzimtas krūms, kas pavasarī priecēs acis un daiļos dārzu!

Lasīt tālāk...

Maija mēneša augs. Dienziede.

E-pasts Drukāt PDF

Dienziedes (Hemerocallis), sauktas arī par dienlilijām un viendienītēm, ir augs, kura katrs atsevišķs zieds uzplaukst dienas sākumā un tās beigās novīst. Taču, tā kā dienliliju cerā var būt pat līdz 500 ziediem, nākošajā dienā blakus noziedējušajam ziedam atveras arvien jauni ziedpumpuri, un tā šis process var turpināties vismaz četru nedēļu garumā. Dienlziedes ir vieni no vieglāk kopjamiem dārza augiem, tāpēc šie augi tiek dēvēti par „inteliģento sliņķu puķēm”, jo ir pieticīgi, ilgi aug vienā vietā (7-8 gadi) un priecē ar bagātīgu, košu un krāsainu ziedu rotu.

Lasīt tālāk...

1 lapa no 3

  • «
  •  Sākums 
  •  « 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  » 
  •  Beigas 
  • »