Jūs esat šeit: Oktobris

Novembris

Novembra mēneša augs. Kadiķis

E-pasts Drukāt PDF

Kadiķi, tāpat kā egli un priedi, vispirms mēs asociējam ar mežu, taču mūsdienās nav iespējams novilkt striktu līniju starp augiem, kas aug tikai mežā, pļavā, bet kas dārzā. Mežs ienāk dārzos, un kadiķis ir viens no tipiskajiem savvaļas augiem, kas lieliski iejūtas apstādījumos un parkos kā košumaugs. Laikam ritot ir mainījusies tā nozīme – no auga, kurš izmantots maģijai un rituāliem, kas lietots kā ārstniecības līdzeklis jau kopš Viduslaikiem, tagad tas ir kļuvis par vienu no skuju kokaugiem, kas ir mūsdienu dārza laba izskata sastāvdaļa.

Lasīt tālāk...

Novembra mēneša augs: Parastā egle

E-pasts Drukāt PDF

Parastā egle (latīņu: Picea abies) ir vienmāju priežu dzimtas kujkoks. Plaši izplatīta kokaugu suga Latvijā - otrajā vietā aiz parastās priedes(Pinus sylvestris).

Parastās egles mūža ilgums ir 200-300 gadu. Tā var sasniegt līdz 40 m augstumu. Parastajai eglei ir konusveida vainags ar atstāvošiem vai mazliet nokareniem zariem. Miza sarkanbrūna vai pelēka, atlobās sarkanbrūni līdz sarkandzelteni. Skujas pa 1, tumšzaļas, četršķautņainas, ar kātiņu, pie koka paliek 5-7, reizēm pat 10 gadus. (skujai nobirstot, kātiņš paliek pie dzinuma). Parastā egle sāk ziedēt 25-30 gadu vecumā.Eglei ir sekla sakņu sistēma, novietota virsējā augsnes slānī. Ja egļu audze nav aizsargāta no valdošā vēja puses ar citu audzi vai mežmalas kokiem, tās bieži izgāž vējš. Egles zied maijā, un čiekuri ienākas tā paša gada oktobrī. Sēklas izbirst pavasarī — martā, aprīlī, tās ir tikpat lielas kā parastajai priedei, bet, kopā sabērtas, ir brūnā krāsā.

Lasīt tālāk...